WordPress je skvělý redakční systém pro uživatele, kteří neumí programovat, je zdarma a umožňuje tak vytvořit profesionální web, osobní web nebo blog, portfolio, eshop, portál či magazín. Pomocí WordPress můžete vytvořit perfektní webové stránky za pár peněz, bez pomoci grafika nebo programátora, stačí koupit doménu, hosting, vybrat šablonu, instalovat ji, upravit texty, fotky a máte web hotový. Vždy to tak jednoduché, ale nemusí být, občas chcete mít na webu něco, co šablona ve svém nastavení nemá nebo je šablona v cizím jazyce a potřebujete upravit překlady a je potřeba do úprav investovat další finance nebo Váš čas, v každém případě platí, že vytvoření webu na WordPressu je o hodně levnější než tvorba webových stránek na míru.

TIP na WordPress šablony zdarma

WWW.WORDPRESS.ORG

Jako první je určitě dobré se podívat na hlavní web o WordPressu, kde seženete spousty hodnotných informací a hlavně šablony pro WordPress, které jsou zdarma. Můžete zde vyhledávat a filtrovat šablony podle oblíbenosti, dle nejnovějších kousků a hlavně podle funkcí, které by šablona měla mít. Najdete zde přes 5000 free WordPress šablon, takže si zde vybere téměř každý.

Jako nevýhodu zde vidím to, že si některé šablony ještě před instalací na Váš web nemůžete plně vyzkoušet, musíte si tedy vybrané šablony jednu po druhé instalovat a zkoušet si upravit pomocí vybrané šablony Váš web, což může být hodně časově náročné a navíc si každou zkouškou šablony plníte svůj web daty a zpomalujete si ho.

Lepší je tedy vybrat opravdu dobrou ověřenou šablonu a tu na web nasadit.

 

Jak vybrat WordPress šablonu

na co se zaměřit při výběru

Redakční systém WordPress je zdarma, ale ke svému fungování potřebuje vždy nějakou šablonu. V základní instalaci WordPressu najdete pár předpřipravených šablon zdarma, které jsou ale svým designem hodně jednoduché a pokud si chcete web vyšperkovat podle vlastních představ nebo mít profesionální vzhled webu, je potřeba se podívat po nějaké šabloně, která Vám padne do oka. 

Výběr správné šablony není dobré podceňovat, Vaším výběrem ovlivníte budoucnost Vašeho webu, to co s ním budete moci dále dělat, jaké bude mít funkce, co si na něm budete moci upravit. Spousta věcí, které šablona v sobě nemá zahrnuté se dá sice vyřešit pomocí pluginů, pluginy jsou různá placená i neplacená rozšíření, která instalujete do Vašeho webu a pomocí nich můžete měnit vzhled a funkce webu, ale platí, že čím více pluginů instalujete do webu, tím více Vám Váš web zpomalují.

Hlavně co nikdo moc neřeší je jedna věc, že tvoří web teď, teď jde vše jako po másle , ale co v budoucnu? Za čas nemusí být pluginy již s Vaší šablonou kompatibilní!! A co šablona, která je zdarma? Co když ji přestane ten kdo ji vymyslel dále rozvíjet a aktualizovat? Samotný WordPress by se měl pravidelně aktualizovat a pokud nebudete aktualizovat i šablonu, tak Vám na webu časem přestane něco fungovat, jednoduše WordPress půjde dopředu a šablona zůstane na strmém bodě a nebude již vyhovovat.

Vysvětlím:

vezměte si, že si koupíte nový počítač (to je jako WordPress) a abyste mohli ovládat počítač máte na nich nainstalované Widows třeba staré XP nebo 95 (to berte jako šablonu) a do počítače si ještě dokoupíte program Word a Excel (to si představte jako pluginy) a časem si budete chtít koupit nový počítač a budete muset přejit na nové Windows 10, protože ty staré co jste měli už na novém počítači nefungují a to samé je s Wordem a Excelem, také je třeba, abyste po koupi nového počítače Word a Excel aktualizovali na nejvyšší verzi, jinak si s Vaším novým počítačem nebudou rozumět.

Jednoduše tedy, čím více pluginů budete mít na webu a ještě když k tomu budete mít free šablonu, která nebude dále vyvíjená, tím do budoucna komplikovanější budou aktualizace Vašeho webu. Ne vždy budou všechny pluginy kompatibilní s Vaším webem a je třeba hlídat kompatibilitu nejen pluginů, ale i WordPressu a použité šablony. Proto doporučuji vybrat šablonu co nejlépe, ověřenou a takovou, která má do budoucna potenciál, vyvíjí velká korporace, používá ji spousta firem a je jistota, že bude fungovat po mnoho let, předejdete tak v budoucnu spoustě problémů.

Kde najít nejlepší šablony pro WordPress

při výběru šablony nekoukejte na cenu, v budoucnu se Vám investice vrátí

 

Znáte to? Hledáte šablonu zdarma, do vyhledávače zadáte WordPress šablony zdarma a vypadnou na Vás stovky možná tisíce odkazů s lákavými titulky šablony pro WordPress zdarma! A tak jste plni iluzí, že najdete, a zkoušíte jeden odkaz po druhém a snažíte se najít pěknou šablonu. Když už se Vám po hodině hledání některá šablona líbí vzhledem, tak si říkáte skvělý a jdete na to, šablonu si nainstalujete do svého webu a začněte si pečlivě šablonu zkoušet a vyplňovat texty, fotky, vyměníte si logo, nastavíte se barvu a velikost textů a tohle všechno Vám trvá třeba den práce, najednou zjistíte, že byste si chtěli upravit barvu menu a nějak nemůžete přijít na to jak se to dělá a ejhle, vypadne na Váš hláška, že používáte Free verzi a barvu menu si můžete upravit jen v Premium verzi.

Nebo třeba v patičce webu máte copyright hlášku, že tento web používá šablonu XY a to tam mít nechcete a nemůžete najít nastavení, kde byste si mohli tuto větičku smazat, tak hledáte jak toto hlášeníčko smazat a najdete informace, že toto rozčilující oznámení na webu mít musíte pokud používáte Free verzi šablony.

Dalším problémem, který jsem řešila i na začátku mé prvotní snahy o vytvoření webu pomocí šablony zdarma byl třeba nepřekonatelný problém, kdy já jsem chtěla nabízet 4 služby, ale v šabloně byly jen 3 kolonky, ikonky, políčka na služby a opět jsem se nedostala k tomu jak bych tu jednu kolonku mohla navíc přidat.

Sama jsem se zprvu s výběrem šablony dost natrápila, konec konců bylo to cca před 10 lety, kdy jsem si tvořila nejprve web pro sebe a chtěla jsem ho mít co nejkrásnější. Jó kdybych tenkrát věděla, že nic není dnes zadarmo a že nemám být blbá a koupit rovnou placenou šablonu, jenže napadá mě, že jsem asi moc dobře věděla, že existují placené šablony, ale byla jsem moc opatrná a nechtěla jsem koupit placenou šablonu, protože jsem se obávala, že si nějakou šablonu koupím a nebude mi pak vyhovovat a co pak s tím dělat, vyhozené peníze, že..

 

Nejlepší placená šablona pro WordPress

DIVI od ElegantThemes je nejlepší šablona pro WordPress

Nakonec mě to, ale stejně donutilo se podívat po placené šabloně, vyzkoušela jsem jich desítky a úplně nejuniverzálnější šablona, se kterou můžete dělat divy je šablona DIVI od ElegantThemes.


Divi WordPress Theme

Společnost ElegantThemes je na trhu již 12 let (rok 2021)

má 101 členů v týmu

a má přes 701.000 spokojených zákazníků z 20 různých zemí a pro přehled zobrazuji níže mapku, že ČR je tam také a dosti slušně zarůžovena.

To, že šablonu vyvíjí velká firma a má spousty spokojených uživatelů, znamená jediné velikou výhodu oproti jiným šablonám, kdy jejich tvůrci nemají finance, aby je dostatečně dále vyvíjeli. Takže nekoukejte na to, když někdo říká mít originální web, ale myslete na to, že originální web jde postavit i se šablonou, jde jen o to, jakou šablonu vyberete a DIVI šablona dokáže co si budete přát.

Takže naopak v tom je to kouzlo a strašlivé výhody, to co používá spousta lidí je prostě ověřené a dobré a navíc jak jsem psala, můžete mít i se šablonou originální web! Já Vám teď ještě povím proč je DIVI tou nejlepší šablonou, i když ji používá stovky tisíc lidí a firem po celém světě.

Hlavní výhody DIVI šablony

S DIVI šablonou můžete stavět originální webové stránky

 • DIVI členství v sobě obsahuje aktuálně 197 šablon, takže si máte z čeho vybírat.
 • Šablony si na web nainstalujete jedním kliknutím, opravdu velice jednoduše.
 • Skvělý front end editor, pomocí kterého dokážete web velice snadno upravovat a to i pomocí funkce drag&drop (chyť a pusť).
 • DIVI šablona je v češtině, občas se tam najde nějaký ten chybný překlad, ale těch je minimum a nastavení šablony je velice přehledné a intuitivní.
 • Tím, že s ní má zkušenosti tolik lidí, tak najdete všude návody, když si nebudete vědět s nastavením šablony rady.
 • Spravuje ji velikánská firma, která má za sebou skvělý hodně početný tým programátorů.
 • Tahle firma šablonu DIVI prodává a vydělává na ní, ale má za co zaplatit programátory, kteří se o šablonu pravidelně starají a aktualizují ji. Nejde o žádného usmrkánka, který vymyslí šablonu, rozdělí ji na omezenou verzi a plnou verzi a prdne ji na wordpress.org. Tuhle šablonku si stáhne ve Free verzi 2000 lidí, ale Premium verzi si nekoupí nikdo a tak tento podnikatýlek programátor zanikne a těch 2000 lidí s Free verzí časem nebude mít podporu a aktualizace a šablonu mohou klidně smazat a hledat nějakou novou, protože jim za čas web začne zlobit.
 • Firma ElegantThemes má i super podporu online, takže pokud máte problém, můžete jít na jejich web a oni Vám kdykoli pomohou a ochotně vyřeší Váš problém.
 • Šablona je udělaná tak, že si ji můžete upravit absolutně ku obrazu svému, jak potřebujete, hodí se na jakýkoli projekt, zaměření webu, obor podnikání.
 • V šabloně máte kolem 200 předpřipravených designů, takže je z čeho vybírat, pokud si web nechcete postavit sami podle svých představ.
 • V šabloně je nejlepší front end editor, co jsem zatím poznala, můžete si upravovat web ne zezadu z administrace, ale na front endu to znamená ze strany jako když přijdete na web, vidíte přesně kde co je, jak to vypadá a mžete cokoli chytnutím myši a tahem upravovat a vidíte okamžitě změny, které jste udělali a také můžete změny vrátit zpět, pokud se Vám nelíbí.

Pokud jste dočetli až sem, gratuluji a mohu Vám od srdce sdělit, že na wordpress.org jak jsem již zmínila jsou šablony zdarma, ale nečekejte, že zdarma šablona pro WordPress je opravdu zdarma, nikdo nic nedělá zadarmo, vždy je v tom háček, každá free šablona je něčím omezená.

Úplně nejvymakanější šablonu, kterou jsem poznala za 10 let co se weby zabývám je šablona DIVI. DIVI je uživatelsky příjemná, v češtině, intuitivní a se kterou mohu tvořit weby na míru, tohle pro mě bylo opravdu důležité, každý zákazník je jiný a já musím fungovat tak jak zákazník chce, takže jsem dala dost peněz a vyzkoušela jsem šablonu, kterou nakonec používám do dnes a nelituji toho. Mohu ji používat pro jakýkoliv web, protože s DIVI šablonou troufám si říci jde udělat opravdu cokoli.

DIVI šablona nestojí zrovna málo, asi nejvíce ze všech šablon co jsem kdy vyzkoušela, ale pokud plánujete mít web bez problémů na delší dobu, myslíte to vážně a chcete s webem podnikat, kvalitně prezentovat svoji firmu a neřešit stále nějaké výpadky, tak se ta investice opravdu vyplatí.

A pro začínající freelancery, jestli chcete stavět zákazníkům weby a chcete si ušetřit spousty práce, doporučuji jen to co sama používám a to je šablona DIVI, vyzkoušejte a uvidíte, že je to pecka, a že rozhodně nebudete litovat.

 

 


Divi WordPress Theme