Chystáte se mít svůj vlastní osobní či firemní web? Vytvoření vlastního webu může být pro někoho noční můrou, obzvláště když nejste technický typ. Ale nebojte dnes už to jde velice jednoduše a ani nemusíte znát programování. Jak si vytvořit vlastní web pěkně bod za bodem najdete níže. Nejlepší je, že si můžete tvořit web pěkně podle sebe.

Tento návod poslouží všem, kdo si chtějí vytvořit web svépomocí.

Kolik stojí web na WordPress

Velice záleží co od webu očekáváte, co všechno chcete, aby web uměl a jestli to bude jen web nebo i eshop. Rozšíření webu o další funkce nemusíte řešit hned, ale rozhodnout se později a web si pomalu vybudovat od jednoduchého webu třeba po eshop. Pokud si chcete vytvořit web sami, tak nejdůležitějším základem, abyste nějaký web měli je:

 

  • DoménaDoména je jedinečná adresa Vašich webových stránek jako např. www.udelam-web.cz 176 Kč/rok
  • HostingHosting je tarif pro doménu, rozlišuje se většinou podle rychlosti 624 Kč/rok (doporučuji se SSL certifikátem v objednávce je to již přednastaveno)
  • Redakční systémNapř. WordPress, je to administrační rozhraní, ve kterém postaví web i laik bez nutnosti znát programování. WordPress je zdarma
  • ŠablonaVzhled vašeho webu. , pokud chcete web s redakčním systémem WordPress, tak v základu jsou dostupné šablony zdarma. V budoucnu si můžete pořídit/dokoupit vzhled podle Vašeho uvážení, šablon je spousty, tisíce.
  • PluginyPluginy, které rozšiřují možnosti webu (jako online platby kartou atd.) ceny jsou různé většinu seženete zdarma některé jsou placené, pro základní web nemusíte řešit a opět se rozhodnete až web bude, tak poté co si na něm vybudujete.
  • Váš časVytvoření webu zabere dost času cena je různá

Web s redakčním systémem WordPress

WordPress neboli redakční systém, je to takové jádro pro ovládání a úpravy webu, je určen pro ty, kteří neumí programovat a chtějí si vytvořit svůj vlastní web. Pomocí WordPress si můžete snadno tvořit vlastní strukturu webu a jeho vzhled a to opravdu bez pomoci programátora. WordPress je velmi populární a pokud si jej na web nainstalujete, skrývá v sobě již pár základních šablon, které pro jednoduchý web v začátcích postačí. WordPress můžete na váš web snadno nainstalovat u firmy Wedos na jedno kliknutí.

S WordPressem nešlápnete vedle, je to nejrozšířenější systémem na tvorbu webových stránek, zhruba 30% všech webových stránek je postaveno na WordPressu. Tento redakční systém je velmi oblíbený, protože jeho ovládání je intuitivní a snadno pochopitelné, jednoduchý web si dokáže vytvořit i naprostý laik. WordPress je velmi flexibilní, protože se dá sehnat mnoho rozšíření zdarma a tak si postavíte velice rychle web na míru a co je nejlepší, tento systém je neustále vylepšován a modernizován početnou skupinou programátorů z celého světa.

WordPress je zdarma, kdokoli si jej může stáhnout a vytvořit si jakýkoli web bez žádného omezení.

Co je šablona na web

Šablona = pokud potřebujete profesionální vzhled webových stránek, je dobré se poohlédnout po placených šablonách, weby pak vypadají hodně dobře, jsou rychlé a moderní. Některé šablony jsou zdarma a k jednoduchému webu vám bohatě postačí, jiné jsou placené a lze pomocí těchto šablon vytvořit plně profesionální vzhled webu, cena placených šablon se pohybuje běžně kolem 1000 Kč – 2000 Kč.

Pluginy pro WordPress

Pluginy = rozšíření pro další funkce webu, např. kontaktní formulář, galerie, propojení webu s Google Analytics, online chat atd., většina se dá sehnat zdarma a některé je potřeba zaplatit, záleží co chcete navíc, aby váš web uměl.

Co je doména a kde ji koupit

Doména, je to název adresy webu, kterou zákazníci zadají do prohlížeče např, Chrome nebo Internet Explorer, aby se dostali na váš web. Je to jako telefonní číslo, které váš kamarád musí naťukat do telefonu, aby vám mohl zavolat. Skládá se z www, poté je název, který si vymyslíte a dále je koncovka např. .cz nebo .eu, .com, .de atd. celkově doména vypadá např. takto www.udelam-web.cz. Doména by měla být krátká, výstižná a snadno zapamatovatelná, nejlépe s koncovkou .cz. Doména stojí okolo 200 Kč ročně (Wedos má aktuální cenu 176 Kč/rok)
Vymyslete si tedy název a pak již stačí doménu ověřit, zda je volná k prodeji a koupit např. u společnosti Wedos.

Získejte EU doménu s 50% slevou

Pokud objednáte doménu .EU můžete získat 50% slevu pomocí tohoto kódu DM222CV824, který zadáte při objednávce.

Co je hosting

Hosting, to je tarif pro doménu, podobně jako máte tarif od operátora k vašemu telefonnímu číslu. Nabídek na hosting je velmi mnoho, vybírá se podle náročnosti webu, velikosti a také kolik vám na web bude chodit zákazníků, ale pokud nevíte, který vybrat, tak doporučuji objednat ten nejlevnější hosting NoLimit od firmy Wedos, pro začátek určitě stačí a základní variantou určitě nic nezkazíte, kdykoli se pak dá dodatečně změnit na vyšší variantu, pokud by nevyhovoval.

Získejte hosting se slevou 50%

Pokud zadáte tento kód WN222KTDNW při objednávce hostingu, tak obdržíte 50% slevu z ceny hostingu. Objednávejte zde a najdete tu i ceník další varianty hostingu.

Spoustu let spokojeně využívám služby od společnosti Wedos, kupuji domény i hosting pro mé klienty a jsem s nimi velmi spokojena. Proto Vám jejich služby mohu doporučit.

Krok1

Vymyslete název domény a vyzkoušejte si názvy, zda jsou volné k prodeji zde.

Pokud je doména volná k prodeji, objeví se vám dole tlačítko REGISTROVAT, na které kliknete.

Krok2

Nyní zakliknete chci webhosting NoLimit (placený, objednávku vyplníte po dokončení objednávky domény)

a všechny tři souhlasy úplně dole a kliknete na POKRAČOVAT V OBJEDNÁVCE

Krok3

Dále zakliknete souhlas s podmínkami registrace doménových jmen a kliknete na POKRAČOVAT V OBJEDNÁVCE

Krok4

Pak přijde krok registrace, zadáte vaše údaje, email, firma, jméno, příjmení, telefon a odkliknete všechny 4 souhlasy dole, opíšete kód z obrázku a kliknete na ZAREGISTROVAT

Krok5

Dále se vám zobrazí obrazovka, kde budete muset vyplnit přihlašovací údaje, které vám během chvilky dorazí do vámi zadaného emailu

Krok6

Po přihlášení budete muset vyplnit znovu své údaje, jméno, adresu, telefon

doklad – typ můžete nechat prázdné

a navolíte si, které údaje mají být skryty v registru domén (když se někdo podívá do registru domén, tak aby tam nebylo vidět např. vaše telefonní číslo)

Kliknete na POKRAČOVAT V OBJEDNÁVCE

Krok7

Nakonec budete zadávat fakturační údaje, které se objeví na faktuře. Kliknete poté na POKRAČOVAT V OBJEDNÁVCE

Krok8

Dostanete se na stránku, kde se vám zobrazí všechny vložené údaje, vy je zkontrolujete a kliknete na DOKONČIT OBJEDNÁVKU a máte koupenou doménu s hostingem.

Jak nainstalovat WordPress

Krok1

Na Váš email Vám přijdou od Wedos přihlašovací údaje do administrace Wedos. Do administrace Wedos se dostanete na této webové adrese www. wedos.cz a nahoře v pravém rohu najdete a kliknete na zákaznická administrace. Dále vyplníte své přihlašovací údaje – pokud jste již přihlášeni, pokračujte krokem 2

Krok2

Po přihlášení do administrace Wedos najdete a kliknete v levém menu na Webhosting.

Krok3

Zobrazí se Vám seznam všech hostingů, které máte zakoupeny, vyberete příslušný hosting, měl by se jmenovat stejně jako název domény, kterou jste si vybrali. Kliknete na jeho název.

Krok4

Zobrazí se Vám detaily o hostingu, v levém menu najdete a kliknete na Instalátor aplikací (NEW)

Krok6

Kliknete v seznamu níže na WordPress

Krok7

Dále kliknete na tlačítko instalovat

Krok8

Nastavení necháte tak jak je a kliknete na tlačítko Pokračovat.

Krok9

Dopíšete nutné údaje, doporučuji výchozí jméno Admin smazat a nahradit jiným – nějaké vymyšlené jméno, pod kterým se budete přihlašovat, dále heslo, Váš email, v případě, že se nebudete moci přihlásit Vám na tento email přijde nové heslo. Dopíšete také název a popis webu např. co budete prodávat nebo nabízet za služby, v administraci webu se toto dá následně změnit. Jakmile budete mít vše vyplněné, můžete kliknout na tlačítko Pokračovat.

Krok10

Nyní už stačí jen kliknout na tlačítko Zahájit instalaci.

Krok11

Chvilku počkáte, než se WordPress nainstaluje.

Krok12

Jakmile bude instalace dokončena, objeví se Vám hláška Aplikace byla úspěšně nainstalována. Máte hotovo.

Do emailu Vám přijde informace o zřízení databáze a druhý email o nainstalování WordPress s URl adresou pomocí které se přihlásíte do Vašeho webu a můžete si jej již upravovat k obrazu svému. Běžná adresa pro přihlášení do WordPress webu je www-vasedomena.cz/wp-admin

Přeji hodně štěstí