Napadení WordPress webu je velice nepříjemné a bohužel hodně časté, protože weby na WordPressu zvládne udělat i laik, jsou tedy velice oblíbené u veřejnosti a na zabezpečení nebo zálohy webu se často zapomíná nebo o tom ani možná sám tvůrce webu neví.
Dobré je tedy mít na webu nějakou tu ochranu a také pravidelně web zálohovat. Pokud třeba píšete na web často články a obsah Vám přibývá nebo ho měníte, je dobré dělat zálohy webu častěji. Ale to neznamená, že u webu, kde obsah moc nepřibývá můžete mít jen jednu zálohu a hotovo. Weby s redakčním systémem WordPress je nutné z hlediska bezpečnosti pravidelně aktualizovat, to znamená aktualizovat WordPress, pluginy, šablonu.
Samotná aktualizace webu na redakčním systému WordPress je celkem jednoduchá, tedy zdá se jednoduchá, stačí naklikat pár tlačítek „aktualizovat“ a je to. Ano může to tak být, web může šlapat bez problému i po aktualizaci, ale pozor na to, často se stává, že při takové aktualizaci se na webu něco porouchá, web se začne divně chovat nebo se celý rozsype . Proč se může po aktualizaci webu vyskytnout problém? Web na WordPressu je většinou sestaven z více pluginů, které po aktualizaci mezi sebou nebo i třeba se šablonou mohou přestat vzájemně fungovat a zde je právě dobré myslet na zadní vrátka a vždy když na webu budete něco měnit, udělat si předem zálohu.
Takže myslete na to, že i malinký jednoduchý web je potřeba pravidelně zálohovat, abyste při jakémkoli problému po aktualizaci nebo napadení webu třeba malwarem a nebo když na webu něco zvrznete, mohli web rychle a snadno vrátit zpět do stavu, kdy fungoval a nemuseli jste web tvořit od začátku komplet znovu.
Pokud si web od někoho necháte vytvořit, tak se s ním domluvte, aby po dokončení webu udělal zálohu a nastavil na webu pravidelné zálohování.
Koukejte na to, kdo Vám web tvoří, zda je kvalitní, jakou má ten člověk praxi, omrkněte i z referencí co tvořil a nekoukejte jen na cenu webu. Tohle se prostě nevyplatí, ale bohužel málokdo toto ví a řeší, protože zásadní je pro zájemce o web hlavně cena s to je velice špatně do budoucna.
Většina klientů, co za mnou s tímto problémem přijde, žádnou zálohu nemá. A důvody jsou různé, web byl vytvořen za levnou cenu, neprofesionálem, kamarádem, studentem prostě člověkem bez praxe, který bohužel o důležitosti záloh a zabezpečení nevěděl. A nebo co je horší případ, web vytvořil člověk, který švihá weby jako na běžícím pásu, o tom, že je důležité zálohovat a zabezpečit web mlčí, a který neřeší jestli vám web bude fungovat měsíc nebo 10 let, hlavní je, že dostane za práci zaplaceno a pak už máte smůlu, taková je bohužel také realita.
Když už se stane, že máte web napaden
Podnikněte kroky co nejdříve!! Zálohy jsou tvořeny většinou i u hostingové firmy, tam kde si platíte doménu a hosting většinou to bývá pod stejnou firmou (Wedos, Avtove24, Forpsi, OneBit a tak dále), ale je fakt, že většinou mají zálohy jen měsíc zpětně a pak to přepisují novou zálohou a někde jsou zálohy třeba i jen 14 dní a přepíší to pak zálohou s virem, takže tato záloha je pak nepoužitelná a prostě je web potřeba časově náročně a za vysokou cenu zbavit viru, což je cesta na nic, zdlouhavá a hlavně drahá.
Co nejrychleji kontaktujte hosting a zeptejte se z jakého dne mají poslední zálohu a zda mají zálohy i za delší časový úsek. Většinou to jde ještě napravit – když to zjistíte včas a reagujete okamžitě. A samozřejmě byste měli ihned kontaktovat tvůrce webu, zda si udělal zálohu, alespoň pro sebe nějakou starou z data, kdy web tvořil. Většina tvořitelů webových stránek si totiž toto hlídá a zálohu si po dokončení webu udělá, alespoň pro sebe.
Já jsem si weby klientů zálohovala většinou sama pro sebe ručně, takže pokud se toto stalo mým klientům, tak jsem měla zálohu na disku a jednoduše data na serveru a v databázi jsem přehrála zálohou a byl problém vyřešen, ale do budoucna jak klienti začali přibývat tak toto nejde udržet, ani nejde mít zálohy aktuální, pravidelné a ještě uložené někde v počítači, který může kdykoli zkolabovat. Jednoduše na pravidelné zálohy časem přestane být čas. Takže je to potřeba zálohy zautomatizovat a na toto řešení jsem našla skvělý plugin UpdraftPlus.
Jak zálohovat WordPress pomocí pluginu
Stáhněte si plugin zde >> UpdraftPlus nainstalujte si jej do WordPressu v zip souboru, aktivujete si jej a v nastavení si sami vyberete jak často se mají zálohy tvořit, kolik jich chcete uchovat a kam se mají zálohy ukládat a máte hotovo, UpdraftPlus je podle mě zatím nejjednodušší řešení pro zálohy vašeho WordPress webu, který zvládne udělat i laik.
Pluginů na zabezpečení webu je spousta, ale mohu doporučit instalovat plugin WordFence, nastavení je o něco složitější, do toho se nyní pouštět nebudu, časem přidám určitě popis, ale v podstatě už jen to, že tento plugin instalujete a aktivujete, tak značně ochrání váš web.