Úvod » SEO optimalizace » Co je a jak udělat robots.txt – další krůček k SEO optimalizaci webových stránek

Co je a jak udělat robots.txt – další krůček k SEO optimalizaci webových stránek

robots.txt

je to soubor, úplně jednoduchý, tvoří se v Poznámkovém bloku nebo v Notepadu, které najdete u sebe na počítači.

Tento soubor má koncovku .txt, je to tako Word ten má .doc nebo Excel má koncovku třeba .xls

K čemu se používá robots.txt? Je určen hlavně pro roboty poslané vyhledávači (Google, Seznam), kteří mají procházet weby a zahrnovat webové stránky do výsledků vyhledávání. Robots.txt je tvoří proto, aby řekli robotům co mají zahrnovat do výsledků a co ne a kde máte uloženu sitemapu = mapu webu (seznam všech stránek webu, které si přejete zahrnout do indexu = to co mají vyhledávače nabízet/zobrazovat lidem, kteří hledají vaši firmu (např.).

Jak vytvořit robots.txt, když používáte WordPress a plugin Yoast SEO?

např. řekneme robotovi, aby indexoval vše kromě přihlašovací stránky mého webu a soubor se sitemapou máme uložen na webu zde https://vasnazevwebu/sitemap_index.xml  (pokud používáte plugin Yoast SEO) a jestli jiný, tak může být sitemapa třeba zde https://vasnazevwebu/sitemap.xml to si zjistěte zadáním adresy vašeho webu do prohlížeče a na konec dejte /sitemap.xml nebo /sitemap_undex.xml a uvidíte jestli se něco zobrazí, pokud nic budete mít sitemapu uloženou jinde nebo ji teprve musíte vytvořit.

Pokud máte sitemapu pod sitemap_index.xml zapíšeme to takto:

User-agent: *
Disallow: /wp-admin/

Sitemap: https://vasnazevwebu/sitemap_index.xml

 

Soubor pak uložíme na FTP (server) většinou do složky s vaším názvem webu nebo do složky www, záleží od koho máte hosting (jednoduše je to tam, kde je třeba soubor wp-config

Moje motto: „Tvorba webových stránek ubírá mi spánek“. Baví mě tvorba webových stránek s redakčním systémem WordPress a vše kolem webů takže grafika, SEO optimalizace a protože jsem bývalá účetní, tak samozřejmě i troška číslíček v marketingu a PPC kampaně. To co umím předávám i dále a to pomocí školení WordPress a také jsem se odhodlala a začala už konečně psát „blog“, za který mě strýček Google nebude mít rád, protože nejsem žádný pisálek a ty mé příspěvky jsou hodně stručné bez omáčky okolo, tak alespoň doufám, že jsou výstižné. Na druhou stranu ten můj blogíček funguje hlavně pro mě jako takový vzpomínáček.

Radka Jiránková

webdesigner, udelam-web.cz