Úvod » Přesměrování stránek » Jak nastavit přesměrování stránky na WordPressu

Jak nastavit přesměrování stránky na WordPressu

Přesměrování je způsob, jak převést návštěvnost staré stránky na novou stránku. (návštěvnost znamená lidi, kteří přicházejí z vyhledávačů např. Google a Seznam). Návštěvnost si hlídejte, jinak byste mohli ztratit snadno zákazníky a budovat SEO určité stránky znovu. Hodí se to v případě, kdy přemístíte obsah na novou adresu, smažete stránky, změníte název domény nebo sloučíte weby.
Jak přesměrovat odkaz (adresu stránky), kterou máte nebo jste měli na WordPress webu a chcete stránku smazat nebo přesouváte obsah stránky (texty) na jinou URL adresu (stránku), ale původní stránka je již indexována vyhledávači a má tedy již určitou návštěvnost o kterou nechcete přijít.
Většinou se stává, že třeba na webu chcete nějakou stránku nebo aktualitu přejmenovat.
Super řešení, které vám pomůže neztratit návštěvnost stránky (v postatě jen přesune návštěvnost na jinou stránku webu) je plugin Redirection. Podívejme se tedy, co je správné přesměrování a jak na něj.

Pokud máte již rozběhnutý web, je potřeba se vyhnout změně URL jednotlivých stránek/podstránek (to je např. www.udelam-web.cz/kontakt). potože tato změna vám může razantně změnit návštěvnost webu, prostě a jednoduše se lidem začnou zobrazovat hlášky 404 stránka nenalezena a zákazník odejde a to nechceme.. Pokud stránku „Kontakt“ smažete, je potřeba návštěvnost přesunout na jinou nejvhodnější nebo podobnou stránku, což např. bude stránka www.udelam-web.cz/kontakty To samé platí i v případě, že dojde pouze ke změně URL. Jak přesměrování vyřešit bez složitého nastavování a jak jej dělat správně?

WordPress dokáže celkem dobře automaticky hlídat změny URL stránek a případné přesměrování jednoduše sám provést

Redakční systém WordPress umí automaticky přesměrovávat upravené URL na nové. Takže pokud změníte ve stránce nebo v příspěveku URL, automaticky starou URL si zapíše a přesměruje na novou. Používá se také pokud aktualizujete starou novinku a nechcete mít na webu duplicitná stránky.

Toto si můžete jednoduše vyzkoušet na vašem webu, půjdete v menu do Stránky>>Přehled stránek>>vyberete příslušnou stránku a upravíte URL, pak uložíte a pokud zadáte do webového prohlížeče starou URL, dostanete se automaticky na novou URL.

Jaké WordPress používá přesměrování:

  • 200 – stránka funguje, OK
  • 301 – došlo k trvalému přesunutí stránky na novou URL. Je to pokyn pro vyhledávače (např. Seznam, Google), kteří jim říkne, že je máme novou URL adresu, která vede na daný obsah staré stránky. Prohlížeč uživatele na tuto stránku přesměruje. (toto přesměrování se používá nejčastěji z hlediska SEO protože stará URL předá sílu nové URL, ale pozor, protože nedostanete 100% sílu stránky, platí zde další faktory a také třeba to jak moc je nová stránka podobná té původní)
  • 302 – došlo k dočasnému přesunutí obsahu, toto řešení je jen pro určitý časový úsek a síla stránky se nepředává na novou URL. Používá se také např. při přesměrování dle polohy nebo jazyka zákazníka (Google toto nedoporučuje).
  • 304 – nebylo upraveno
  • 307 – dočasné přesměrování
  • 404 – to znamená, že stránka neexistuje. Může být chyba v URL adrese, nebo byla stránka změněna a nenastavili jsme přesměrování, nebo byla stránka smazána bez přesměrování.
  • 500 – došlo k chybě serveru.
  • 503 – stránka je dočasně nedostupná.

Ruční přesměrování

Pokud WordPress nepřesměroval změněnou URL je možné přesměrování ručně přes soubor htaccess.

RewriteEngine On

Redirect 301 /kontakt https://udelam-web.cz/kontakty

jak nastavit přesměrování stránky ve WordPress

Přesměrování pomocí pluginu

Výborným pluginem pro přesměrování je Redirection , který dokáže přesměrovávat vámi zadané URL a to formou jak 301, tak 404 a také dokáže vyhledat stránky, které zobrazují kód 404, takže je máte pod kontrolou.

Jak plugin instalovat, jednoduše půjdete do Pluginy>>Instalace pluginů>>zadáte do okénka hledání název Redirection, najdete zmíněný plugin a zadáte Instalovat.

Dále najdete nastavení pluginu v Nastavení>>Redirection a můžete si vkládat vlastní URL, které chcete přesměrovat.

Source URL = původní stará URL, kterou chcete přesměrovat

Destination URL = nová URL, kterou chcete zobrazovat místo té původní

Ještě vyberete o jaký druh přesměrování se jedná 301 nebo 404 a pak již jen potvrdíte tlačítkem „Add redirection“

Pokud potřebujete přesměrovat více stránek, které mají kořen URL stejný, tak to nemusíte dělat ručně, ale zadáte základní stejný kořen URL shodný pro všechny stránky

Příklad: chci přesměrovat všechny produkty, které mám pouze v kategorii hračky

mám tedy např. www.udelam-web.cz/hracky/masinka, www.udelam-web.cz/hracky/auticko

pak tedy musím do nastavení zadat adresu tuto www.udelam-web.cz/hracky/ a všechny URL, které budou mít stejný kořen (hracky) se mi přesměrují na novou URL.

Moje motto: „Tvorba webových stránek ubírá mi spánek“. Baví mě tvorba webových stránek s redakčním systémem WordPress a vše kolem webů takže grafika, SEO optimalizace a protože jsem bývalá účetní, tak samozřejmě i troška číslíček v marketingu a PPC kampaně. To co umím předávám i dále a to pomocí školení WordPress a také jsem se odhodlala a začala už konečně psát „blog“, za který mě strýček Google nebude mít rád, protože nejsem žádný pisálek a ty mé příspěvky jsou hodně stručné bez omáčky okolo, tak alespoň doufám, že jsou výstižné. Na druhou stranu ten můj blogíček funguje hlavně pro mě jako takový vzpomínáček.

Radka Jiránková

webdesigner, udelam-web.cz